TURGUT A. AKTER

Araştırmacı, eğitimci, yönetmen, şair, yazar, çevirmen, heykeltraş Turgut A. Akter 1955 yılında başlattığı Türk Tiyatro Külliyatı çalışmalarını günümüze kadar devam ettirerek tamamlamış bulunmaktadır. Bu külliyat 1936-1991 arasını kapsamaktadır.

Ankara ve İstanbul’da Muhsin Ertuğrul’dan Leylâ Gencer’e; Bedia Muvahhit’ten Suna Korad’a kadar yüzden fazla sanatçı, eleştirmen, yönetmen, yazar, yönetici, kostüm tasarımcısı, sahne tasarımcısı, müzik tasarımcısı, ışık tasarımcısı, teknik destek hizmeti sunanlarla; bunlara ek olarak cumhurbaşkanları Sayın Kenan Evren ve Sayın Süleyman Demirel başta olmak üzere, kültür bakanları, müsteşar yardımcılarıyla ve genel müdürlerle söyleşiler yaptı.

1936-1991 yıllarını kapsayan ve Türk Tiyatro Külliyatı tarzında yapılan çalışmalar basıma hazır hâlde olup, 36 kitap olarak tamamlanmış bulunmaktadır. Türk tiyatro tarihine ışık tutacak bu eserler, tarihi belgelerle desteklenmiş olup emsalsiz bir hazine değerindedir. Söyleşilerin sesli kayıtları Sayın Akter’in arşivinde bulunmaktadır.

Sayın Akter’in 1955’te Muhsin Ertuğrul’la başlattığı bu çalışmalar günümüze kadar devam ederek sanat dünyasına sunulacak hâle gelmiştir.

Yüksek tahsilini tamamlamak için önce 1958’de Almanya’ya, 1959’da da ABD’ye gitti. Türkiye’den ayrılmadan hemen önce, ilk kitabı, “İstanbul’da Tiyatro” Vehbi Özbek tarafından Ankara’da yayımlandı.

Tiyatro, televizyon, konuşma sanatı ve kültürler-arası ilişkiler konularında yüksek öğrenim ve eğitimini Amerika’da tamamladı; CC College, Maryland, George Washington ve Katolik Üniversitelerinde araştırmacı, öğretim üyesi, tiyatro bölümü başkanı olarak çalıştı; birçok oyun yönetti.

1987’de Profesör Doktor Güneş Eğe ile evlendi.

2 yıl Güney Afrika ülkelerinde kültürel konularında farklı hizmetlerde bulunmuştur.

1988’de de Kanada’da yaşamaya ve çalışmalarını orada sürdürmeye başladı. Heykel çalışmalarını ilerletti. Studio-Rumi International firmasını kurdu. Amerika, İspanya, Macaristan, Fransa’da bireysel ve kurumsal gelişmeleri konusunda workshoplar sergiledi. 6’sı çeviri olmak üzere basılmış toplam 13 kitabı İngilizce, Macarca ve Türkçe olarak basılmıştır. Ayrıca Turgut A. Akter’in internette yayınlanan değişik konularda 40'tan fazla müzikli videosu vardır. Bunlara sitemizde yer verildi ayrıca Youtube’dan ulaşabilirsiniz.

Turgut A. Akter’in kitapları hakkında ayrıntılı bilgilere Google ve Apple iBooks’tan ulaşabilirsiniz.

Turgut A. Akter
Turgut A. Akter